Náš hokej slaví svátek. Po sérii století se utkají kanadští profesionálové i s naším mužstvem.

Naposledy se v lize utkalo 10 účastníků. Hrálo se čtyřkolově, první čtyři mužstva pak play-off. Trochu překvapivě se stala štikou soutěže Tesla Pardubice, která vyhrála základní část a také play-off. Na druhé straně Sparta Praha ustupovala z čela tabulky a málem hrála o záchranu v 1.lize. SONP Kladno 10x remizovalo, poslední Motor České Budějovice dokázal připravit o body všechny celky a protože hrál kvalifikaci a liga se rozšiřovala, zachránil si ligovou soutěž. Spolu s ním postoupili VŽKG Ostrava a VTJ Chomutov.
ZKL Brno už viditelně ztrácela pozice z čela tabulky. Po základní části obsadila Kometa páté místo a nepostoupila do play-off. Navíc na domácím ledě ztratila 12 bodů. Přesto Kometa zčeřila poklidné předsezónní vody, když usilovala o přestup bratrů Holíkových z Dukly Jihlava! Oba hráči již souhlasili, bohužel jejich závazek byl nejen hokejový, ale hlavně armádní, takže z přestupu sešlo. Jak by asi vypadala Kometa před 20 lety a nyní, kdyby k přestupu došlo?

Kádr Komety doznal změny na postu kapitána. Po té, co se Josef Černý vzdal reprezentace, se stal kapitánem Komety Oldřich Machač. Mužstvo opustili Josef Sršeň, Milan Stehlík, Jaroslav Medlík a Pavel Málek, nováčky v dresu Komety byli navrátilec z vojny Jiří Janák, Libor Havlíček, Pavel Pazourek a Jaromír Pořízek. Nejlepším střelcem mužstva se stal Josef Černý (18 branek), dále následovali Jiří Janák (17), Richard Farda (16), Jaroslav Jiřík (13) a Karel Nekola (12).

Ovšem událostí sezóny se stalo střetnutí naší reprezentace s výběrem kanadských profesionálů. České publikum mohlo na vlastní oči spatřit veličiny hrající NHL. Začátek střetnutí prohráváme 0:2, ale brankami Bohuslava Šťastného, Martince a Kochty se dostáváme do vedení- Čtyři vteřiny před koncem srovnává Jean Paris stav utkání na 3:3 při power-play Kanady. Do střetnutí nastoupili mužstva v sestavách:
ČSSR: Nadrchal - Machač, Pospíšil, Kužela, Bednář, Bubla, Horešovský - Klapáč (Hlinka), Jar.Holík, Ji.Holík - Kochta, Nedomanský, Paleček - Martinec, Farda, B.Šťastný.
NHL STARS: Dryden - Park, Tallon, Savard, Arvey, Selling, Glennie - Cournoyer, Mikita, F.Mahovlich - Cashman, Esposito, Parise - Goldsworthy, Dionne, P.Mahovlich - D.Hull, Clarke, Redmond..

Náš národní tým na MS nijak nezazáří. Trenérská dvojice Pitner, Kostka končí, jejich poslední medaile mají hodnotu bronzu- Na MS v Moskvě nás zbaví možnosti obhajoby porážka od švédska a také dvě prohry s domácím týmem. Ještě jednou kdyby. Kdyby netrvala blokáda Kanady, bůh ví, jak by dopadlo i mistrovství světa.

Sestava ZKL Brno v sezóně 1972-73: Vladimír Nadrchal, Jan Jurka - Lubomír Hrstka, Oldřich Machač (C), Jaromír Meixner, Břetislav Kocourek, Ctirad Fiala, Pavel Pazourek - Josef Černý, Richard Farda, Jaroslav Jiřík, František Ševčík, Libor Havlíček, Karel Nekola, Svatopluk Číhal, Jiří Janák, Milan Kokš, Jaromír Pořízek.
Trenéři: Vladimír Bouzek a Bronislav Danda.

Libor Havlíček (č.14) se letos představil v Kometě poprvé, trenér Vladimír Bouzek naposled.