Přestup Jaroslava Jiříka do NHL

    Miroslav Válka
Jaroslav Jiřík

V roce 1969 padla bariéra. Poprvé ve své historii vyslal legálně československý hokej svého zástupce do kanadsko-americké NHL. Odchodu Jaroslava Jiříka předcházela náročná a zdlouhavá vyjednávání, ale nakonec vše pro klub i hráče dobře dopadlo. O pocitech z tohoto prvního transféru za oceán vyprávěli ve své době Jaroslav Jiřík a gemenrální manažer St.Louis Blues Cliff Fletcher. Rozhovor s oběma pány zprostředkoval tehdejším médiím Miroslav Válka.
Cliff Fletcher: Jiřík by se uplatnil

Vyšší, asi 38letý, velice pohledný muž, se procházel vestibulem brněnského hotelu International. Chvílemi zabubnoval prsty o mramor, podíval se na hodinky a dál odpočítával své kroky. Byl to Cliff Fletcher, personální ředitel a nákupčí hráčů ze Saint Louis Blues. Čekal na zástupce ZKL Brno, s nimiž se sešel odpoledne a kteří teď projednávali ve výboru, zda a za jakých podmínek uvolní Jaroslava Jiříka, kvůli kterému sympatický Kanaďan do Československa přijel. Nevyužít takového setkání bylo by hříchem a tak jsem se dal do rozhovoru.

Pane Fletchere, jak jste vlastně na možnost přestupu Jiříka do St.Louis přišli?
Už se na něj díváme tři roky a stále více nám bylo jasné, že je to typ hráče, jakého bychom ve svém mužstvu velmi potřebovali.

To znamená, že má jaké vlastnosti?
Byl by z toho zvláštní článek, řeknu proto jen, že takové, jaké potřebuje špičkový profesionál.

Věříte tedy, že se u vás Jiřík, dojde-li ke konečné dohodě ve vašem klubu uplatní? Ptám se proto, že švédský profesionál Ulf Sterner to zkoušel v New York Rangers a příliš mu to tam nešlo. Neuplatnil se.
Jaroslav se uplatní, protože je lepší a hlavně takový, jaká je profesionální liga. Věřte, kdybych si nebyl jist, že bude posilou, nevážil bych tak dlouhou cestu.

Hovoříte o našem hráči velmi lichotivě. Jenže může jít o komplimenty. Pokusme se proto vyjádřit vaše mínění přesněji řekněme, že nejlepší profesionálové jsou označeni číslem sto. Kolik byste dal Jiříkovi?
Hodně.

Děkuji. Myslíte, že by měl ve vaší soutěži nějaké problémy? ?
Nemyslím. Snad by pro něj bylo jistým problémem velké zatížení. Hrajeme ve 24 týdnech 76 utkání (pozn.:NHL měla tehdy jen 12 účastníků). A snad by mohl mít ještě klimatické potíže, ale to se vše spraví.

Přijel jste snad do Evropy jen kvůli Jiříkovi? Hovořilo se o tom, že máte u nás ještě zálusk na Horešovského a Havla.
V současné době bychom chtěli Jiříka. A ještě jsem si vyhlédl jednoho hráče ve Finsku.

Jsou ve vašem mužstvu ještě další cizinci?
Dva Kanaďané, jinak samí Američané.

Byl byste ochoten hovořit o penězích, které od vás Jiřík a ZKL Brno za případný přestup dostanou?
Velmi mne mrzí, že vám nemohu posloužit, ale o těchto věcech nehovoříme na veřejnosti nikdy. Je to naše zvyklost a já ji nemohu porušit.

Můžete nám alespoň říci, kolik dostávají za sezónu špičkoví profesionálové?
Počítám, že takový Bobby Hull 15-18 tisíc dolarů, možná, že ještě víc. Jenže to je Bobby Hull.

A u vás?
U nás méně. Jsme teprve dva roky členové NHL.

Ale vedete si ve své skupině zdatně…
Díky bohu, máme zatím sedmnáctibodový náskok před druhým v tabulce. Musím to zaklepat, snad to bude dobrá sezóna. Už loni jsme se dostali do Stanleyova poháru.

V Československu je známé z tisku především oněch šest mužstev, která jsou tradičními účastníky NHL. Mohl byste nám říci, zda by se vaše mužstvo mohlo k některému z nich výkonnostně rovnat?
Předčíme Detroit Red Wings - ostatních pět je lepších. To už jsou opravdu vynikající mužstva.

Viděl jste kromě čs.národního týmu hrát také některé naše ligové mužstvu?
Byl jsem na dvou utkáních vaší 1.ligy: Kladno – Košice a Dukla Jihlava – Sparta.

Pochopitelně nás zajímá váš posudek. Ale prosím vás, naprosto upřímně.
Zaujala mě hra Jihlavy, ti hoši hrají dobrý hokej. Bylo zajímavé sledovat jejich styl.

V posledních letech se hovoří o utkání výběru kanadsko-americké profesionální ligy s mužstvem Sovětského svazu. Věříte, že k takovému střetnutí dojde?
V současné době se o tom jedná. Zatím k němu nedošlo jen proto, že s tím nesouhlasí představitelé světového amatérského hokeje.

Sovětský trenér Tarasov říká, že profesionálové se takového utkání bojí….
Bude-li takový zápas povolen, a já věřím, že tomu tak bude, pak se uvidí….

Děkuji vám, za odpovědi a přeji vám – i když vím, že kladný výsledek přinese našemu hokeji určité problému – mnoho úspěchů v dalších jednáních v Československu.

Hovoří Jiřík

Jaroslav Jiřík již v dresu St.Louis Blues
Jaroslav Jiřík již v dresu St.Louis Blues

Jak vlastně myšlenka na možnost přestupu vznikla?
Když jsme hráli minule s naším národním mužstvem ve Stockholmu, přišli za mnou dva funkcionáři Saint Louis a ptali se mě, zda bych u nich nechtěl hrát.

A vy jste odvětil?
Samozřejmě, že ano.

Hovořilo se o tom, že měli zájem také o Havla a Horešovského…
To je pravda, ještě než přijeli do Evropy za hokejovými nákupy, měli zřejmě v notýsku jméno Havla a Horešovského. Na mne prý upozornil bývalý profesionální hráč Carl Breewer. Co bylo dál s Havlem a Horešovským však nevím.

A s vámi?
Během našeho zájezdu do Kanady se na mne byli podívat – v Montrealu a v Ottawě; tam jsme hovořili znovu. Ale upozornil jsem na to, že všechno není zdaleka jen mojí záležitostí, že se musí vyjádřit můj oddíl a naše hokejová sekce.

Jistě jste také hovořili o finančních podmínkách, dokonce se vypráví o 3.000 dolarů za přestup. To není mnoho.
To opravdu ne a za tyto peníze bych pochopitelně nepřestupoval. Jedná se o vyšší částku, ty tři tisíce jsou jen jakousi zálohou. Ale podotýkám, šlo o předběžná jednání.

Upřesňovala se potom někdy?
Před několika dny časně ráno jsem zvedl telefon. Na druhém konci byl Stockholm, u sluchátka pan Valoušek, syn bývalého funkcionáře pražské Slavie. Protože neumím plynně anglicky, dělal nám tlumočníka. Pánové ze St.Louis se mě znovu ptali, zda jsem své rozhodnutí nezměnil a kdy by mohli přijet jednat se mnou a s oddílem. Dohodli jsem se na tom, že přijedou v neděli.

Jenže teď se hovoří o tom, že ústřední sekce zamýšlí povolit reprezentantům odchod do zahraničí až ve 32 letech….
To se říká jen v Brně. Ptal jsem se několika funkcionářů sekce a ti o tom nic nevěděli. Stále platí hranice 30 let.

Ve dvaatřiceti by už to nebylo ono?
Já už teď vždycky trnu, jakou budu mít formu, za dva vlastně, tři roky, by to už opravdu nebylo dobré.

A co tomu říkají v ZKL Brno?
Myslím, že mě uvolní. Ještě před sezónou jsem o něčem takovém mluvil s Frantou Vaňkem (trenérem ZKL) a ten mě dal slovo. Věřím, že by ho splnil.

Máme snad ovšem oba na mysli, že by se tem přestup uskutečnil až po sezóně 1968/69?
Určitě, na mistrovství světa ve Stockholmu se moc těším, to bych se nerad nechal ujít.