Otcové a synové v modrobílém dresu

    08.12.2005 | Zbyněk Matýsek (MAZB)
Slavomír a Milan Bartoňovi

Už od středověku bylo tradicí, že se řemesla dědila z generace na generaci. Synové vždy převzali pomyslnou štafetu od svých otců. Doba pokročila, ale tato tradice se stále zachovává. A protože je hokej taky řemeslem, najdeme i v historii Komety řadu rodů, které si pomyslný štafetový kolík předávají. A netýká se to jen otců a synů, ale i jiných příbuzných. Dnes jsou však na pořadu taťkové a synáčci.


Eduard Farda Richard Farda
Eduard Farda Richard Farda

Eduard Farda - Richard Farda

Úplně první naplnili generační výměnu Fardové. Eduard Farda byl uznávaným trenérem Spartaku ZJŠ, dva roky vedl i Kometu. Bohužel tragická nehoda ukončila jeho práci u národního mužstva. Jeho synové byli oba dva odchovanci Spartaku, starší Eduard se stal posléze dlouholetým trenérem drobotiny Komety. Richard Farda přestoupil do Komety v roce 1966 a odehrál zde řadu výborných zápasů. Poslední titul ho však minul.

Slavomír Bartoň Milan Bartoň
Slavomír Bartoň Milan Bartoň

Slavomír Bartoň - Milan Bartoň

První hráčskou dvojicí, která se generačně zapsala do análů Komety, jsou Bartoňovi. Slavomír Bartoň patřil k zakladatelům RH Brno, druhý rok dokonce trénoval mužstvo jako hrající trenér, a nesmazatelně se zapsal do historie Komety. Jako trenér působil kromě Komety hlavně v Českých Budějovicích. Milan Bartoň se v dresu Komety objevil ve 14 zápasech v sezóně 1969-1970, téměř celou kariéru odehrál v konkurenčním Ingstavu.

Zdeněk Chocholatý st. Zdeněk Chocholatý ml.
Zdeněk Chocholatý st. Zdeněk Chocholatý ml.

Zdeněk Chocholatý - Zdeněk Chocholatý ml.

Další dvojicí jsou Zdeněk Chocholatý a jeho syn. Zdeněk Chocholatý st. patřil k oporám SK Židenic, v roce 1953 se stal zakládajícím hráčem Komety, ale odehrál zde jen první sezónu. Daleko více se zde zapsal jako úspěšný trenér juniorů. Mezi jeho svěřence patřil i jeho syn. Zdeněk Chocholatý ml. byl považován za jeden z talentů ZKL, zářil i na vojně v Dukle Trenčín, ale v Kometě se příliš neprosadil a po čtyřech sezónách odešel.

Jaromír Meixner Tomáš Meixner
Jaromír Meixner Tomáš Meixner

Jaromír Meixner - Tomáš Meixner

Dlouholetá opora obranných řad, pozdější trenér mládeže a sportovní novinář Jaromír Meixner byl postrachem útočníků soupeře v letech 1961-1973 a s Kometou získal pět titulů mistra. Tomáš Meixner "dal přednost" útočení. V Kometě však prožil období úpadku, v letech 2000-2004 Kometa bojovala o bytí a nebytí v 1.lize. Nyní již druhým rokem patří k pilířům Blanska.

František Ševčík st. František Ševčík ml.
František Ševčík st. František Ševčík ml.

František Ševčík - František Ševčík ml.

To, že synové ztěžka dosahují na slávu otců poznal i František Ševčík . Sám býval vynikajícím pravým křídlem a útok Ševčík, Golonka, Jiřík patřil v reprezentaci k jedněm z nejlepších v historii. František Ševčík ml. patřil k nadějím, už v 18ti letech trénoval se seniorským týmem, o rok později patřil do základu. Ale jeho kariéra měla sestupnou křivku - z Komety mířil do Ingstavu, krátce se objevil v Kometě v 1.lize, ale pak opět zamířil do 2.ligy.

Arnošt Adamec Petr Adamec David Adamec
Arnošt Adamec Petr Adamec David Adamec

Arnošt Adamec - Petr Adamec - David Adamec

Aby byl výčet otců a synů úplný , nesmí v něm chybět brankáři. A tentokrát kromě trenérů a hráčů i "bafuňáři", ať máme z jedné famílie tři generace!!. Arnošt Adamec patřil k obětavým předsedům oddílu, čtyři roky bojoval o navrácení titulu do Brna, přivedl do Komety borce jako Machače, Hrstku, Fialu, Jurku, ale i když se Kometa držela na předních příčkách, titul z toho nebyl. Petr Adamec nastupoval v Kometě jeden rok jako třetí juniorský brankář - 2 zápasy, ale do mateřského klubu se vrátil jako předseda a posléze opět jako manažer. David Adamec kráčí v otcových šlépějích. Jako junior chytal ve Znojmě, loni přešel do Komety. Odtud vedly jeho kroky do Ytongu a nyní je v Olomouci

Josef Sršeň Tomáš Sršeň
Josef Sršeň Tomáš Sršeň

Josef Sršeň - Tomáš Sršeň

Josef Sršeň odehrál v Kometě tři sezóny, více se do podvědomí fanoušků zapsal jako trenér a manažer Komety v devadesátých letech. Tomáš Sršeň přestoupil do Komety z Olomouce jako junior, v Kometě odehrál také tři sezóny, po vojně však zamířil do zahraničí. Jeho hokejový život je poměrně pestrý, v současnosti hraje v Norsku.

Zdeněk Balabán Zdeněk Balabán ml.
Zdeněk Balabán Zdeněk Balabán ml.

Zdeněk Balabán - Zdeněk Balabán ml.

Poctivé levé křídlo a jeden z hokejových gentlemanů Zdeněk Balabán nehrál kromě vojny jinde než v Brně, ať už to byla Kometa nebo v závěru kariéry Ingstav. Poté se vrhnul na trenéřinu, přes mládežnické celky Ytongu se dostal až k "áčku", objevil se rovněž ve Vyškově, Velké Bíteši a u dorostenců Komety. Zdeněk Balabán ml. se zatím zabydlel ve 2.lize, v Kometě se (zatím) jen mihnul na šest zápasů.

Zdeněk Mráz David Pazourek
Zdeněk Mráz Zdeněk Mráz ml.

Zdeněk Mráz - Zdeněk Mráz ml.

Čtrnáct let figuroval na soupisce Komety Zdeněk Mráz . Stal se pomalu inventářem v kabině, prožil s Kometou lepší i horší časy, chvilku si zahrál v Žilině a (jak jinak) začal trénovat. Nyní vede v krajském přeboru celek Buldoků. Zdeněk Mráz ml. zdědil po otci krom jména i přezdívku - Kaltna. Ze žáků Komety přes zámoří se dostal do Kladna, kde se ani neohřál a byl zpět v Kometě. Následovala štace v Rosicích, Ústí a Třebíči a zase Kometa. Rok si pobyl ve Velké Bíteši a nyní ochutnává hokejový chlebíček v Polsku.

Vlastimil Černý Michal Černý
Vlastimil Černý Michal Černý

Vlastimil Černý - Michal Černý

Jeden rok působil v Kometě prostějovský útočník Vlastimil Černý . V podstatě to ani nebyl rok, do kádru se neprobojoval a sezónu odehrál v Ingstavu Brno. To jeho syn Michal Černý (také nositel rodinné přezdívky "Benzin") dělá rodičům radost. Ještě jako junior bojoval v extralize v Olomouci, pak zamířil do Vítkovic, Opavy, Prostějova, Karlových Var, Popradu, Zlína, Znojma a hlavně Prostějova. Co je však nejdůležitější, od loňského léta střílí branky v Kometě.

Petr Hubáček Petr Hubáček ml. Radek Hubáček
Petr Hubáček Petr Hubáček ml. Radek Hubáček

Petr Hubáček - Petr Hubáček ml., Radek Hubáček

"My jsme Hubáčci - jedna rodina - ledová plocha sú naša otčina" - tak to by si mohl zpívat klan Hubáčů. Petr Hubáček odehrál v Kometě pět let, před tím oblékl žlutočervený dres Dukly Jihlava a modročervený Českých Budějovic. Petr Hubáček ml. do dotáhl až do NHL, ve Philadelphii ani v Nashvillu mu pšenka nekvetla, tak zvolil návrat. Nejprve do Zlína a pak do Vítkovic. Z nich také v Kometě v roce 1999 hostoval. Paradoxně.Rok předtím odtud přestoupil. Nejmladší z rodu Radek Hubáček se mládeže Komety dostal do Vsetína, nyní válčí za Kometu v 1.lize.

Pavel Nešťák Pavel Nešťák ml.
Pavel Nešťák Pavel Nešťák ml.

Pavel Nešťák - Pavel Nešťák ml.

Tvrdý obránce Pardubic a Komety Pavel Nešťák , který později dělal v Kometě maséra, už bohužel není mezi námi. Škoda, že se nedožil jak jeho syn Pavel Nešťák ml. zářil v brance Komety, juniorské reprezentace, v zámoří a nyní v Rakousku. Třeba mladého Pavla ještě v Kometě uvidíme.

František Šebela František Šebela
František Šebela Roman Šebela

František Šebela - Roman Šebela

Pravé křídlo a spoluhráč Petra Hubáčka st. František Šebela odehrál v Kometě pět sezón, Roman Šebela se v jejím dresu jen mihnul ve 2.lize. Nyní válí za Nedvědice v krajském přeboru.

Zdeněk Moučka Jakub Moučka
Zdeněk Moučka Jakub Moučka

Zdeněk Moučka - Jakub Moučka

Řízný obránce Zdeněk Moučka do Brna doputoval přes Pardubice a Košice, zakotvil tu a učil základy bruslení Jakuba Moučku Jeho cesta je identická s poutí mladého Šebely. Krátké působení v Kometě ve 2.lize, Technika Vyškov a nyní Nedvědice.

Jiří Rech Jiří Rech ml.
Jiří Rech Jiří Rech ml.

Jiří Rech - Jiří Rech ml.

Olomoucký odchovanec Jiří Rech přišel do Komety v roce 1984, vytvořil excelentní řadu s Leošem Zajícem a Robertem Kronem. Pak zamířil na Slovensko, vrátil se do Komety a nyní patří ke generaci "mladších" trenérů. Po Velké Bíteši a úspěšném působení u žáků vede juniorku Komety. Jiří Rech ml. góly nedával. On je totiž chytal. Ale po loňské sezóně nebyl v Kometě o jeho služby zájem a v podstatě ani jinde, takže pomáhá s výchovou nadějí.

Pavel Stloukal Martin Stloukal
Pavel Stloukal Martin Stloukal

Pavel Stloukal - Martin Stloukal

Pavel Stloukal byl dlouhou dobu trenérem hokejového potěru na Úvoze. V roce 1990 se stal asistentem Petra Lešky v Kometě, začal podnikat a opět vedl mladé kluky. Martin Stloukal toho nejvíc nahrál v Ingstavu, ale i v Kometě má kolonku s odehranými zápasy zaplněnou. Několik posledních let spolupracuje s kamarádem Patrikem Eliášem a zastupuje co by agent mladé hráče.

Bohumil Prachař Pavel Prachař
Bohumil Prachař Pavel Prachař

Bohumil Prachař - Pavel Prachař

Trenér a manažer Žďáru Bohumil Prachař se v Kometě objevil dvakrát co by úspěšný záchranář. Nyní trénuje Chrudim, kde má v kádru i syna Pavla Prachaře . Ten odehrál pár zápasů za Kometu na střídavý start.