Přestupy, které se nekonaly

    29.08.2006 | Zbyněk Matýsek (MAZB)
Team Zetor

První zápasy nové sezóny nám pomalu, ale jistě klepou na dveře. Tím pádem se nám blíží uzavírání soupisek pro nový ročník hokejových soutěží. Kometa Brno mocně posilovala. Opravdu posilovala, ne jenom doplňovala kádr. Některé přestupy se nepodařilo dotáhnout do konce,i když "laso" už kroužilo ve vzduchu a první kontakty proběhly. Ale takové přestupy zažila Kometa i v minulosti.


V sezóně 1954-55 odehrál pár utkání v dresu Komety kladenský útočník Miroslav Rys , který patřil do bronzového týmu ČSR na mistrovství světa v Praze. Ovšem většinu času odehrál v B-týmu. Byl zřejmě prvním, jehož přestup se nepodařilo doladit. Ale na druhou stranu, zde to bylo ke prospěchu hráče. V nabitém kádru by asi těžko dostal větší uplatnění, naopak v mladém kladenském mužstvu mu dal trenér Vlastimil Sýkora velký prostor.

Ján Starší
Ján Starší

V sezóně 1957-1958 zamířila Kometa na zájezd do Švýcarska. Kromě trenéra Vladimíra Bouzka v několika zápasech nastoupil i reprezentant Ján Starší . V sedmi zápasech si připal tři branky a dneska už se asi nikdo nedozví, zda se jednalo jen o přátelskou výpomoc nebo o testování vytipovaného hráče. A nebo nevydařený přestup. Přátelská pomoc byla hojně využívaná hlavně v 70.letech při cestách českých celků do Kanady. Např. Teslu Pardubice doplnil v roce 1978 Libor Havlíček, Kladno Jan Zajíček ze Sparty apod.
V roce 1959 testovala Kometa hned trojici hráčů z dalších brněnských celků. Byli to Miloslav Havlát , Milan Kvasnica a Milan Vidlák . O rok později si přáteláky zahrál opět trenér Bouzek, stejně jako o další tři roky později. V roce 1963 se objevil na skok v dresu Komety i Petr Cagaš. V dalších letech se objevovalo ve výběru několik juniorů (Rudolf Pivoňka, Jaroslav Krupička, Zdeněk Košan), ale k přestupovým bombám se schylovalo až v roce 1968 a 1969.

Jan Suchý
Jan Suchý

Na podzim 1968 prosákla informace, že do Komety chce přestoupil plzeňský reprezentant Vladimír Bednář . Bohužel nyní (1968) i o rok později se jednalo jen o zbožné přání. To přestup dalšího reprezentanta a jednoho z nejlepších obránců Československa Jana Suchého měl k realitě blíž Přestupní lístky podepsal ještě během MS 1969 ve Stockholmu Přestupová částka měla být podle spekulací tehdejšího tisku šestimístná. Ovšem z přestupu nakonec sešlo. Stejně jako z příchodu útočníka Václava Maříka z Českých Budějovic. To Petr Bavor v podstatě z Gottwaldova (Zlína) do Komety přestoupil, ale jeho přestup se odvíjel od výkonnosti hráčů Gottwaldova, resp. od umístění v tabulce. Faktem je, že v lize modrobílý dres Petr Bavor neoblékl, v přípravě se objevil ještě v sezóně 1973-1974. Námluvy probíhaly s jinými hráči, v hledáčku funkcionářů Brna se objevil např. litvínovský Josef Beránek.

Jaroslav Holík
Jaroslav Holík

Další doutnák přestupové bomby byl zapálen v roce 1972. A opět se jednalo o hráče Dukly Jihlava. A hned dva. A hned o opory . Jaroslav a Jiří Holíkové začali v podstatě trucovat kvůli pohledávkám, které měli vůči Dukle. A tehdejší trenér Komety Vladimír Bouzek nezahálel a s otcem Holíkem dojednal všechny podmínky. Přestup tentokrát smetl ze stolu ministr národní obrany.

Václav Nedomanský
Václav Nedomanský

Jak dlouho Kometa čekala na další přestup? Jen dva roky. A dokonce byl uzavřen. Richarda Fardu doplnil v kádru Komety jeho kamarád, hráč Slovanu Bratislava Václav Nedomanský . Klub už měl k dispozici všechny podklady, přestup byl zaknihován, dokonce byla připravena fotografie do klubové ročenky. Stejnou fotografii, jaká měla být uveřejněna, měl Nedomanský v pasu. V tom pasu, se kterým vycestoval do Jugoslávie a odtud do Kanady. Takže jeho startu v Kometě zabránila emigrace.

O rok později byl na testech mladý junior Pavol Švárný . Ale v konkurenci mladých brankářů (Ševela, Lang, Adamec, Jelínek) by nedostal příležitost a po roce strávením v B-týmu Komety v Třebíči se vrátil na Slovensko, konkrétně do Košic. Zde patřil oporám několik sezón.

Radoslav Svoboda hrál v Kometě v sezóně 1986-1987. Dřívější start znemožnilo vojákování v Dukle Jihlava, i když do přípravy se již zapojil. Poslední předlistopadová výměna se měla odehrát v létě 1986. Bratislavský Slovan projevil zájem o brankáře Františka Jelínka. Výměnou za něj měla do Brna putovat kompenzace v podobě dvojice úročníků Galiovského a Hosťoveckého. Brankářskou mezeru v Brně měla zacelit dvojice z Ingstavu Libor Spurný a Zdeněk Nejtek. Ovšem z tohoto přestupu také sešlo.

Po revoluci se měl objevit přestup z Komety do Sparty. Hráčem na odchodu byl Robert Kron , ale nakonec místo do Sparty zamířil do Vancouveru.

Richard Král
Richard Král

Z těch "porevolučních" přání a zkoušek bych mohl jmenovat hlavně sezónu 1995-1996. Na zkoušce se tehdy v Kometě objevili Richard Král , Marek Zadina , Jan Boháček , Radim Raděvič a Juraj Jurík , ale po neshodách s trenérem Jaroslavem Walterem nakonec skončili v jiných cecích (Třinec, Opava…). Ve stejné sezóně se mohl realizovat přestup Romana Blažka ze Slávie. Ještě před startem byli na testech dva ruští hráči, Alexejové Ždachin a Žirinský, na testech neuspěl Američan Alexander Weinrich.

Další roky si Kometa mohla o přestupech nechat zdát, kádr se lepil mladými hráči a hráči na střídavý start.

Bernhard Böck
Bernhard Böck

Zlom mohl nastat před sezónou 2000-2001. Na letním kempu mohl trenér přivítat Dušana Bařicu , Luďka Frýbu , brankáře Josefa Kučeru , Pavla Hrušku , ukrajinského reprezentanta Maxima Primoviche , Josefa Skořepu , Radima Kucharczyka . Ovšem stará písnička: trenér si z některými nepadl do noty, někteří nechtěli bojovat o místo v kádru do konce a dali přednost "horšímu" angažmá s jistým místem v kádru. Jenom ekonomické důvody zabránili tehdy přestupu trojice rakouských reprezentantů brankáře Bernharda Böcka , obránce Roberta Lukase a jeho bratra útočníka Philipa Lukase .

O rok později trénovalo v Kometě torzo hráčů, které bylo sice doplněno, ale v modrobílém dresu už nenastoupili Miloš Vavruša a Lukáš Schramek .

V novodobé historii Komety by se také pár jmen našlo, např.Tomáš Ficenc, Pavel Janků, David Mikšán, Radim Kucharczyk, Aleš Křetínský. Ale je pravdou, že většina příchodů, po kterých trenéři nebo vedení touží, se zrealizovává. Nyní.