Představujeme osobnosti Komety: Slavomír Bartoň

    (MAZB)

Dlouholetý střední útočník Komety Brno patřil k jejím zakládajícím členům. Jeho hokejová pouť začala v Sokole Kuřim a přes HC Černou Horu a poválečný Harnach Brno se dostal do ligových SK Židenice.


12.1.1926 v Lipůvce


Hráčská karta Slavomíra Bartoně

V roce 1950 narukoval do ATK Praha (předchůdce Dukly Jihlava), po dvou letech se vrátil do Židenic. Jeho angažmá však trvalo jen jednu sezónu a v roce 1953 (jak bylo psáno) se stal spoluzakládajícím členem RH Brno. V prvním roce nastupoval v útoku s Bohumilem Proškem a Zdeňkem Návratem, ale v dalších sezónách vytvořil trojici s Vlastimilem Bubníkem a Bronislavem Dandou. V roce 1954-1955 byl šéfem trenérské rady starších Komety. Až na finále přišel "opravdový" trenér Vladimír Bouzek.

Po příchodu Václava Pantůčka se Bartoň stěhoval do třetí řady a v roce 1960 se chytal ukončit hráčskou kariéru a plně se věnovat trenéřině. Bohužel velmi prořídlé obranné řady ho "donutily" ještě sezónu vydržet na ledě. Trenérem Komety se tak opět stal Vladimír Bouzek.

Další rok odehrál Bartoň v Kometě jen dva zápasy a zamířil do Itálie, kde hrál a trénoval klub Rex Cortina a zároveň národní tým Itálie. Po dvou letech se vrátil domů, ale trenérskou premiéru si odbyl v Gottwaldově. V roce 1966 nic nebránilo tomu, aby převzal první tým ZKL Brno. Jeho návrat si vyžádala drtivá většina hráčů. Až na jednoho. Dlouholeté spory s Vlastimilem Bubníkem, které prosákly na veřejnost již v roce 1960, se vyhrotili, Bubník se věnoval jen fotbalu a i po odvolání Bartoně po několika zápasech odchází do Vítkovic.

To jsme ale odbočili. Bartoň naordinoval tvrdou přípravu, ale generační výměna kádru, nestálost formy a nepřízeň pánů výborů zapříčinilo jeho odvolání. A to se prosím za Bartoně postavila celá kabina v čele s kapitánem Vaňkem. Trenérské působení v Brně je bohužel uzavřeno, dvě sezóny v Ingstavu jsou jen slabou náplastí.

Trenérský ráj našel Slavomír Bartoň v Českých Budějovicích. Zde působil celkem šest sezón a nesmazatelně se zapsal do kronik tohoto klubu. Mimo jiné pod ním nastupovali Jaroslav Pouzar a Miroslav Dvořák. Dalšími Bartoňovými angažmá byli v Polsku u národního mužstva, Itálie (Cortina Doria), druholigový Ingstav, Hodonín a nakonec slovenská Nitra, kde se skončila trenérská kariéra jedné legendy. Jeho životní pouť se skončila 19.1.2004.

Trenérská karta Slavomíra Bartoně

Slavomír Bartoň reprezentoval na dvou olympijských hrách, šesti mistrovství světa (v národním týmu 63 zápasů, 56 branek). V Kometě čítá jeho bilance 128 branek, 61 nahrávek, 189 bodů, to vše ve 156 zápasech. Jako trenér byl velmi impulsivní, neustále povzbuzoval hráče. Byl extrovertní, impulsivní, neustále živě povzbuzoval hráče. Slavomír Bartoň byl také skvělým fotbalistou, v lize nastupoval za SK Židenice a ATK Praha.