Představujeme osobnosti Komety: Roman Meluzín

    (MAZB)

Blanenský rodák začínal s hokejem v ODPM Blansko, v dorostu přešel do brněnského Ingstavu, kde v šestnácti letech debutoval v družstvu mužů ( 16 zápasů, 10 bodů). V létě 1989 ve svých sedmnácti letech pak přestoupil do Zetoru Brno.


17.6.1972 v Blansku


I přes svůj věk patřil k tahounům mužstva, což neuniklo pozornosti trenérům mládežnických reprezentačních výběrů a není divu, že se objevil v nominacích na světové resp.evropské šampionáty svých věkových kategorií. (ME do 18 let 1990, MS 20 v letech 1991 a 1992). Na poslední akci vedl národní tým juniorů jako kapitán, jeho spoluhráči byli např. Jan Vopat, Martin Straka, Žigmund Pálffy, Jan Čaloun či Milan Hnilička. V sezóně 1991-1992 se stal neoficiálním lídrem Komety. I přes sestup do 1.ligy si útok Pavel Janků, Roman Meluzín, Radek Haman zasloužil potlesk tribun díky předvedené hře a bojovnosti.

Hráčská karta Romana Meluzína

V létě 1992 následovala změna dresu. Po mladém centrovi zatoužil Zlín a s Kometou dojednal zajímavou transakci. Výměnou za Meluzína přišli do Brna Jiří Suhrada, Roman Vodák a Martin Hrstka. Pokud by Kometa postoupila, všichni hráči by se vrátili do mateřského oddílu, pokud by brněnský celek nepostoupil, zrealizoval by se jejich definitivní přestup. A navíc by Zlín inkasoval Pavla Janků jako bonus. Kometě se návrat do nejvyšší soutěže nepovedl, i když sám Meluzín pomohl Kometě v šesti zápasech. Další rok se zrodila ve Zlíně legendární útočná řada. Dvojici "Brňáků" Meluzín, Janků doplnil v centru Josef Štraub a postrach brankářů byl na světě.

Výborné výkony vynesly Romana Meluzína do národního týmu a na mistrovství světa (1995 - s P.Janků a 1996). Ve Vídni 1996 se podílel na zisku titulu mistrů světa pro Českou republiku. Ve Zlíně pokračoval ve velmi dobrých výkonech, chvíli zde nosil na hrudi i kapitánské céčko. Jeho nejlepší sezónou v kariéře byl ročník 1998-1999, který byl jeho posledním ve Zlíně, ale stál za to. 51 bodů / 47 zápasů v základní části a dalších 7 bodů v 11 zápasech play-off, k tomu finále ligy, to vše mu vyneslo nominaci na další mistrovství světa. A opět pozlacené.

Následovalo krátké angažmá ve Finsku, část sezóny v Německu a přestup do Třince za parťáky Janků a Štraubem. Zde patřil k základním pilířům Ocelářů, ale zdravotní problémy mu postupně vystavovaly stop. V okamžiku, kdy se vše zdálo být v pořádku a Roman Meluzín odešel na hostování do Slovanu Bratislava.

Zdravotní problémy však zkušeného útočníka pronásledovaly dále. Ukázalo se, že za nimi stojí tzv. únavový syndrom. V případě Romana Meluzína si našel zřejmě ložisko v krčních a nosních mandlích. Skoro celou sezónu 2003-2004 se dával zdravotně do pořádku.

V létě 2004 však byl již v plném tréninku a po dlouhých jedenácti letech oblékl dres Komety. Zatím jen na hostování. Kometě se v ročníku 2004-2005 dařilo a po dlouhém čekání se objevila v play-off 1.ligy. V letní přestávce se pak podařilo Romanovo hostování proměnit v přestup.

Roman patřil vždy k herně i profesně nejinteligentnějším hokejistům v dresu Brna. Jeho projev plně odpovídal zralému věku. Nikdy nebylo jeho zájmem atakovat přední příčky kanadského bodování první ligy, ale jen těžko by se dal najít hráč s větším přehledem při klíčových situacích zápasu. Uměl puk podržet, rozehrát a v rozhodujících momentech přidával i něco navíc, čímž soupeře překvapil. Nelze zmínit vše, co se mu v dresu Komety podařilo, z letošní sezony fanouškům například utkvěla v paměti jeho filigránská přihrávka na vyrovnávací branku v Hradci Králové. Platný byl i jeho přehled u mantinelu. Pro všechny výše zmíněné přednosti Romanovi jménem redakce přejeme jen to nejlepší do jeho další hokejové cesty. Hokejové Brno na číslo 27 nikdy nezapomene.