Představujeme osobnosti Komety: Vladimír Nadrchal

    (MAZB)

Kometa disponovala kvalitními brankaři. V minulosti se spoléhala především na odchovance z jiných klubů (Kolouch, Trávníček, Nadrchal, Dzurilla), ale později se stala líhní velice kvalitních brankářů (Lang, Jelínek, Nešťák, D. Svoboda, A. Svoboda, Stráník). Na jejich růstu měl veliký podíl bývalý brankář Komety, osminásobný mistr ligy Vladimír Nadrchal.


4.3.1938 v Pardubicích


Hráčská karta Vladimíra Nadrchala

Za svůj brankářský život oblékl dres tří klubů. Abychom to vzali postupně, od roku 1950 do 1957 nastupoval za Dynamo Pardubice, 1957-1974 nastupoval v Kometě a na závěr kariéry v sezóně 1974-75 chytal za druholigovýTJ Prostějov. Poslední hráčskou sezónu si připsal v Prostějově v letech 1975-1976, ale jen jako týmová trojka. Ke svému prvnímu zápasu nastoupil v sedmnácti letech a celkem si přispal přes 500 zápasů. Dlouhých 18 let nastupoval v brance Komety (486 zápasů) a suverénně vede tabulku odchytaných zápasů v našem oddíle (druhý Karel Lang jich má o 103 méně). 8x startoval na MS (1958-61, 1964, 1965, 1967, 1968) z toho 3x na OH (1960, 1964 a 1968). Celkem si na svoje konto připsal 65 reprezentačních startů. V reprezentaci se potkal ve dvojicích s Josefem Kulíčkem, Josefem Mikolášem, Vladimírem Dvořáčkem, Jiřím Holečkem a hlavně s Vladimírem Dzurillou, který se. Stal jeho nástupcem v Kometě a v roce 1973-74 se v brněnském drese nastupovali společně. Mezi jeho další brankářské kolegy v brněnské brance patřili také Jiří Kolouch, Zdeněk Trávníček, Karel Ševčík, Jaromír Přecechtěl, Josef Dvořák, Jan Jurka, Petr Ševela a juniorský reprezentant Milan Magdalík.

V roce 1960 si přivezl ze zájezdu s Kanady společně s Josefem Mikolášem první brankářské masky z plexiskla. Nebyly zrovna pohodlné, mlžily se. Ale zranění oka donutilo Vladimíra Nadrchala k dalším pokusům a brzy se po vzoru Setha Martina (Kanada) objevil s první tvarovanou maskou podle obličeje.

Trenérská karta Vladimíra Nadrchala

Během sezóny 1975-1976, kterou (jak jsem zmiňoval působil v Prostějově), odešel z Komety trenér František Vaněk a mužstvo převzal jeho asistent Jaroslav Jiřík. Kometa skončila na 4.místě a trenérská dvojice Jiřík, Nadrchal zůstala u mužstva i následující sezónu. Ale tentokrát jejich svěřenci neopakovali solidní výsledek z loňska a Kometa se propadla až na 11.místo. Po sezóně skončil Jaroslav Jiřík, Vladimír Nadrchal zůstal a stal se asistentem nového hlavního trenéra, kterým se stal Augustin Bubník, mistr světa z roku 1949 a v sezóně 1973-1974 také trenér Komety. Ovšem v průběhu sezóny byli oba trenéři od mužstva odvolaní a sezónu dokončil Zdeněk Kepák.

Vladimír Nadrchal se do Komety vrátil v polovině 90.let, kdy nejdříve jako trenér brankářů a vedoucí mužstva pomáhal Josefu Beránkovi a Otto Železnému (1994-1995). Stejnou funkci zastával i v následující sezóně a před začátkem baráže se trenérské rošády tohoto ročníku dotkly i Vladimíra Nadrchala. Od začátku baráže vytvořil trenérský triumvirát s Josefem Sršněm a Ottou Železným. Po čtyřech zápasech sice u mužstva skončili, ale Vladimír Nadrchal se po další dvě sezóny stal asistentem trenéra a pokaždé v tandemu s Ottou Železným. Nejprve pomáhali jako asistenti Karlu Fraňkovi, v roce 1997-1998 Josefu Černému. Otto Železný coby asistent, Vladimír Nadrchal byl trenérem brankářů. Tato sezóna byla poslední sezónou Vladimíra Nadrchala u Komety.

Jako trenér působil také při "béčku" Komety v Třebíči, v období 1979-85 vedl italský celek HC Aosta. Po návratu z Itálie vedl mladé brankářské naděje v Kometě a to až do roku 1998.

Vladimír Nadrchal patřil k průkopníkům moderního brankářského stylu, kromě masky se podílel i na propagaci lapačky. Pokud bychom pátrali v Mekce hokeje, v NHL by byl jeho srovnatelným protějškem Jacques Plante.