Po postupu do ELH čekala Kometu doslova sysifovská práce a to připravit kádr na boj o setrvání v nejvyšší soutěži. Hned první úkol byl tak trošku nečekaný: najít nástupce trenéra Josefa Beránka, který upřednostnil návrat do Litvínova. Novým trenérem byl nakonec vybrán Jaroslav Walter, i když se v zákulisí skloňovala i jiná jména (Slavomír Lener, Lubomír Hrstka, Alois Hadamczik). Změn doznal také hráčský kádr. O těchto úskalích hovořil s Leošem Šťastným a Zdeňkem Hanákem manažer Josef Sršeň a trenérský tandem Jaroslav Walter a Ota Železný.

"Nelze sedět na dvou židlích", říká manažer Komety Josef Sršeň.

Josef Sršeň

Brněnská Kometa má v osobě svého generálního manažera jednu z nejimpozantnějších postav v současném českém hokeji. Josef Sršeň patřil už coby hráč k osobnostem, které dělaly hokej hokejem. Obdařen nejen patřičným fyzickým fondem, ale tak i duší filosofa života prochází naším hokejem a jeho myšlenky a názory mají dnes hodně co říci všem. Pokud budeme ovšem všichni přemýšlet a hlavně, pokud si z nich budeme ochotni něco vzít. Povídali jsme si s ním v Brně a vedle na židli seděl i ředitel jihlavského klubu Jiří Holík.
Patříte, coby klub, k těm šťastnějším – postoupili jste do Extraligy, a to je vlastně příjemné…
My jsme se na té houpačce, která vás jednou zhoupne dolů a jednou nahoru, dostali naštěstí nahoru. Samozřejmě víme, že nám pomohlo rozšíření soutěže, protože kdo ví, jak by to bylo všechno dopadlo.

Rozšíření. Kolik slov už padlo na toto téma. Vy asi budete dnes s rozšířením souhlasit…
Nám pomohlo dostat se do Extraligy. Myslím, že čtrnáct mužstev je ještě únosných pro český hokej. Pak je tady ještě jedna skutečnost, kterou je také třeba vzít na zřetel. Kdo ví, jestli první liga bude schopna vyprodukovat mužstvo, které by mohlo jít do ligy. Nejsem si jist, zda by se dnes našlo prvoligové mužstvo, které by bylo schopno koupit Extraligu, kdybychom ji třeba my chtěli prodat. Další věc, která je dnes hodně diskutovaná, je nářek prvoligových klubu na diktát extraligových klubu, co se týče délky soutěže, play-off…. Já už loni dával návrh, aby se u nás hrála dlouhodobá prolínací soutěž podle švédského vzoru. Všichni se mi smáli. Dlouhodobé prolínací soutěže jsou spravedlivější a třeba ve Švédsku nikoho nezajímá, co dělají ostatní kluby. Nemůžu přece brát ohled na to, co dělají kluby na sedmdesátém, osmdesátém místě v republice. Vždycky rozhodují ti nejlepší. Zbytek musí dohrát soutěž ve svém regionu, ve svém městě. Jsem dnes názoru, že je lepší soutěž uzavřít. Další věc - teď se budeme dohadovat v Asociaci profesionálních klubů o tom, jak bude vypadat soutěž v budoucím období. A teď si vezměte jednu skutečnost: my skončíme třeba dvanáctí (chtěl bych, abychom skončili dvanáctí), v play-off nastoupíme třeba proti Pardubicím. Začneme 14. února a ve třech utkáních vypadneme. Skončíme 18. února a nikdo se se mnou nebude bavit. Když však skončíme poslední, skončíme už 1. února, pak je reprezentační přestávka, pak play-off a já budu čekat až do devátého března na svého soupeře z první ligy, protože tam se bude hrát ještě play-off. Navrhuju, aby se první liga hrála podobně jako v Německu - ať vítěz dostane třeba za odměnu zájezd do Ameriky, ale Extraliga ať se uzavře. Samozřejmě, že se muže stát, že někdo v Extralize to ekonomicky nepřežije, pak ať se nabídne to místo někomu z první ligy. Třeba se tam někdo silný najde.

Dobře, kdo ale bude vychovávat mládež?
Tu stejně budou kluby dělat. Rodiče se vidí ve svých synech a chtějí je vidět v hokeji. Já pořád nevidím, že by někdo z mládežnického družstva přinesl peníze do hokeje proto, aby první mužstvo fungovalo. První mužstva jsou něco úplně jiného - jak v Extralize, tak v první lize. Mládež vždycky pojede, protože to chtějí tatínkové. A maminky. Ať chceme nebo ne, do určité míry budou vždycky nejlepším trenérem, nejlepší motivací finanční prostředky. Kdo je má, hraje se mu lépe, kdo je nemá, musí čelit mnoha úskalím.

Jak jste na tom vy před náročnou sezónou?
My zatím hledáme generálního sponzora. Jednali jsme třeba s firmou BVV, která má však určité problémy díky svým závazkům k olympijskému výboru, takže v těch jednáních budeme muset ještě pokračoval Naším cílem je, abychom šli do začátku sezóny se zajištěnými 60 procenty. Buď přímo, nebo alespoň formou smluv o budoucích smlouvách, abychom mohli zahájit sezónu v klidu. Zatím je pro mě velkým zklamáním Brno. Je tady třeba jedna firma, jedna z mála, která má ve městě svoje sídlo a s níž jsme jednali už loni. Tenkrát říkali: když postoupíte, tak bez problému. Teď nám reklamu téhle firmy dohodila jedna pražská agentura… Myslel jsem si, že přístup Brna bude jiný, že to bude bez problému. Je tady ve městě hodně strojírenských podniku, ale až na jednu výjimku jsou všechny stoprocentně české. Všechny prošly privatizací a teď teprve začínají splácet úvěry, takže je jasné, že nemají peníze. V Brně jede dobře stavebnictví, ale ani tam jsme nepoznali, že by byl nějaký rozdíl mezi zájmem před rokem a dnes. Spíše se nám nabízejí z Prahy nebo odjinud.

A co město, magistrát…
Nám odstupující magistrát slíbil, že nám bude dotovat provoz zimního stadiónu. Pro najali jsme ho od soukromé firmy, ve které sice, máme nějaké akcie, ale žádná rozhodující práva, a které platíme všechno - řádově tři a půl miliónu korun, za provoz a opravy. Jednali jsme letos v lednu s novým magistrátem a bylo nám slíbeno to samé. Jenže najednou se na magistrátu objevila jakási stará žádost akciové společnosti Kometa, kterou tam sice nikdo z nás nedal, ale někdo ji tam vytáhl a všechno se najednou zpochybnilo, takže jsme nic nedostali. Teď musíme podepsat novou smlouvu, majitel si na nás zase něco vymyslel, abychom tady mohli vůbec být. Zkusíme jednat znovu s magistrátem, ale podle toho, jak se chová k ostatním sportovcům, si myslím, že nedostaneme vůbec nic. V lednu jsme na magistrát napsali, oni odpověděli, ať do konce února dáme žádost o přispění na rozpočet klubu. Požádali jsme jen o pomoc na mládež, která nás stojí 3,8 miliónu korun. Bylo to projednané, vznikla komise, do které se zapojil Vláďa Nadrchal, všechno se rozběhlo, ale dnes je šestého června a z radnice nám nenapsali ani, že nám děkujou, že jsme postoupili do ligy. Takže si myslím, že ten zájem… Daleko lepší je, když město bude podporovat drogy u mládeže, a pak bude stavět zařízení proti nim, a podnikat preventivní opatření… Než by vložili peníze do sportu, aby lidi chodili na sport, aby se přitáhla mládež. Mně to připadá jako v Turecku.

Jak vypadá příprava v klubech, jaké máte nové hráče a co chystáte na soupeře?
Největší změna je u nás na postu trenéra. Josef Beránek dostal nabídku od domácího Litvínova a my jsme pochopili, že taková se neodmítá. Měli jsme mnoho nabídek, skončili jsme u Jardy Waltera, protože víme, že jde o náročného trenéra. My jdeme do soutěže s tím, že se chceme za každou cenu zachránit. I kdyby to mělo být v posledním utkání. Na to musíme být velice dobře fyzicky připraveni. Pokud je člověk fyzicky silný, pak je i psychicky odolný. Kádr jsme zatím mnoho neposílili, protože je to otázka peněz. Domluvili jsme se s Jihlavou na hostování útočníka Celého, natrvalo k nám přestoupil obránce Richard Adam, se Spartou jednáme o obránci Boháčkovi, Tomáš Sršeň bude hrát dvě sezóny ve Vsetíně, s tímto klubem jednáme o výměně ve smyslu hostování. Zatím jsou ve hře dva - Marek Tichý a útočník Šebestů. Měl by se vrátit Láďa Trešl z Kanady a dostali jsme od něj také fax s údaji o dvou kanadských hráčích, prý perspektivních a kvalitních, kteří by chtěli hrát u nás. Jednáme také s jedním ruským klubem. Odešli od nás Hrubeš a Dufek do Prostějova, Srdínko byl u nás na hostování ze Vsetína a teď je snad v Litvínově, odešel od nás Černý z hostování, trenér řekl, že už ho nechce, vracejí se nám ještě nějací hráči z vojny, Czerlinski, se kterým počítáme a který byl v italské Cortině. O své navrácení do hokeje se pokouší Radim Raděvič. Přál bych mu, aby se mu to povedlo. Je to hokejista, ale v posledních sezónách žil jenom ze jména. Teď přistoupil na podmínky, že když je dodrží, smeknu před ním. Mrzelo by mě, kdyby to nedokázal. Podstupuje pro sebe dost velké riziko, ale přistoupil na něj. Když ale vydrží ty čtyři měsíce a bude prvního září v sestavě, vyplatí se mu to. Pokud budeme mít peníze, tak v srpnu bude dost volných hráčů.

Jak se vám jeví současná přestupová "horečka „v naší Extralize?
Mezi kluby si myslím, že je situace rozumná, vždycky se dá nějak domluvit. My se nehoníme za hráči, kteří jsou u nás super třídou, jde nám spíše o střed. Hráči mají však požadavky čím dál vyšší. Myslím, si, že Sparta odstartovala cestu do jiného světa. Já říkám, že se svými sponzory a akcionáři připravuje na start v budoucí mezinárodní soutěži. Myslím, že bude tak finančně silná, že to bude o něčem jiném. Možná, že bude silný i Vsetín, ten na to však nemá stadión. Budou i další silné kluby - třeba Vítkovice nebo Třinec. Jinak si myslím, že bude třeba velice rychle udělat platový strop pro hráče, který se nebude smět překročit. Jinak se zblázníme.

Co čekáte od nového extraligového ročníku?
Já bych chtěl, aby pokračoval trend zkvalitňování hokeje, zvyšující se návštěvy na utkáních. Navíc bych si přál, aby náš hokejový svaz fungoval tak, jak by měl. Aby tam všechno jelo podle regulí. My máme nevýhodu, že u nás jsou ve svazu určité proudy, určitá skupina lidí, kteří sedí na dvou židlích. To by nemělo být. Pak se těžko posuzují problémy, protože ti lidé vědí, že za čtrnáct dnů třeba bude mít stejný problém jeho klub, ti lidé jsou přátelé… Takže si myslím, že největším neštěstím našeho hokeje není to, že APK a svaz…, ale to, že lidi sedí na dvou židlích. Svaz musí mít své vlastní vedení, to by se mělo starat o mezinárodní hokej, ať pro nás shání peníze z NHL. Když náš hráč podepíše do Kanady smlouvu třeba prvního července, tak abychom měli do prvního října peníze. Ať svaz má svoji vlastní marketingovou kancelář, která bude shánět peníze na rozvoj mládežnického hokeje, o kterém se tak mluví. Že třeba nám pokryjí juniory a dorosty, protože dneska máme novou soutěž a jen osm set tisíc bude stát cestovné, hokejky a nejnutnější výdaje… Vzpomínám, že se dokonce mluvilo o tom, že tahle soutěž bude mít název a že všechno bude hrazeno. Jestli mi svaz chce mluvit do trenérů mládeže, tak by je mel platit. Jak je to ve Švédsku. My pořád na něco ukazujeme, ale nic neděláme. Švédský svaz uspořádal mistrovství světa a v šesti městech postavil nové haly. Dotuje zimní stadióny, dotuje trenéry mládeže, pak může do všeho mluvit. Svaz se musí stát iniciativnějším. Až takový bude, tak se to rozjede. Proto si myslím, že žádný z klubových manažerů nemůže současně vykonávat funkce ve výkonném výboru. Tam ať se naberou lidi, které zaplatíme. Ať je tam kvalitní právník, který nám bude radit, vždyť my tomu nerozumíme, nikdo z nás to nevystudoval. Měli bychom říci: pane doktore, projeďte tuhle smlouvu, jestli ji máme jako APK podepsat. Jestli je výhodná. Vždyť možná jsme podepsali nad sebou hrob, Svým způsobem.


Trenérská spolupráce Walter & Železný v Kometě Brno klape

Po úspěšné loňské sezóně dostal dosavadní trenér Komety Brno Josef Beránek nabídku od "mateřského" klubu z Litvínova a z Brna odešel. Brněnští se tak museli poohlédnout po jeho náhradě a nakonec se v Brně "usadil" Jaroslav Walter (dále jen JW), který se vrátil z německého Eisbärenu Berlín. Po jeho boku bude v nadcházející sezóně stát Ota Železný (dále jen OŽ), který dělal asistenta už Josefu Beránkovi. Oba dva nám ochotně zodpověděli několik otázek týkajících se přípravy Komety Brno na návrat do nejvyšší hokejové soutěže.

Jaroslav Walter Ota Železný

Josef Beránek se vrátil zpět do Litvínova a místo něj přišel Jaroslav Walter. Určitě to pro vás je změna. Jak jste se s ní vypořádal?
OŽ: "Myslím si, že bez problému. Pan Walter je k hráčům velmi tvrdý, což si myslím, že je jenom dobře."

Na co hlavně jste se zaměřili po vyhodnocení loňské sezóny?
OŽ: "V přípravě se zaměřujeme hlavně na kondici, vytrvalost, odolnost. Hodně běháme dlouhé tratě a chodíme do posilovny, někdy i čtyřikrát týdně. Hráči to prostě potřebují."

Vzali jste si něco z vystoupení našich hráčů na MS 1995?
JW: : "U nás se začal projevovat módní trend přestat v létě trénovat, třeba v Olomouci nebo v Českých Budějovicích. Já ale tvrdím, že, vzhledem k mentalitě našich hráčů je společná letní příprava nepostradatelná. Někteří by mohli namítnout, že například zámořská mužstva nemají společnou přípravu, ale já věřím tomu: že tamní hráči na sobě pracují dost tvrdě sami, kdežto u nás by to asi dopadlo špatně. Po přípravných zápasech naší reprezentace mě vystoupení na MS trochu zklamalo. Hráči vypadali unaveně."
OŽ: "Když jsem sledoval play-off, tak například ve Zlíně byli Pavel Janku a Meluzín perfektní a na MS nebyli skoro vidět. To samé Paterova rada, i když ti byli zřejmě hodně unaveni, protože vlastně celou sezónu táhli Kladno."

Do českého hokeje se vracíte po dvou letech. Překvapil vás něčím současný český hokej?
JW: : "Jediné co mě na, českém hokeji překvapilo, jsou peníze. Ceny a platy hráčů několikrát stouply."

Kdybychom mohli ekonomiku klubu porovnat třeba s německou ligou?
JW: : "V první řadě nemůžeme přepočítávat jednu marku jako dvacet korun, nebo podle oficiálního kurzu. Nanejvýš tak jedna ku šesti. Špičkoví hráči v Německu berou okolo tří set tisíc marek, krát šest nám dá milión sedm set tisíc. A já slyšel, že někteří hráči u nás mají smlouvy i na dva a půl miliónu korun, což je podle mne přehnané. Ale tento stav v hokeji odráží celou naší současnou společnost, kdy hlavním měřítkem jsou jen peníze."

Ale to přece nemůže být pro hokej dobré?
JW: "Těch pár klubů, co má hodně peněz, samozřejmě skoupí nejlepší hráče a ostatní potom moc velké šance uspět proti nim mít nebudou. Na druhé straně nevím, jak bude dělat dobrotu situace, když v jednom klubu budou hrát hráči třeba za sto padesát tisíc spolu s hráči, kteří dostanou dvě stě padesát tisíc. Ale i tak se v našem hokeji točí už závratné sumy."

Na co jste se zaměřili v dosavadní přípravě Komety? (polovina června, pozn.red.)
JW: "Začali jsme začátkem května a snažíme se přípravu kombinovat. I přes některá varování jsem s přístupem hráčů zatím spokojený. K tréninkům se staví velmi pozitivně. Zatím problémy nemáme."

Slyšeli jsme, že se snažíte dát znovu příležitost Radimovi Raděvičovi?
JW: "Že je dobrý hokejista o tom není pochyb, ale od té doby co odešel z vojny v Trenčíně a kdy nás reprezentoval na olympiádě, jde jeho výkonnost dolu. V poslední době ani moc netrénoval a přibral nějaké to kilo navíc. Chceme mu dát šanci a do konce srpna se rozhodneme, zda s ním uzavřeme smlouvu. Jsem přesvědčen, že když se dá kondičně dohromady, tak bude opět velmi dobrý a platný hráč. Vždyť je mu teprve osmadvacet let. Věřím tomu, že je to pro něj těžké, ale jiná cesta nevede."

Co si od nové sezóny už v Extralize slibujete?
JW: "Já bych si přál, abychom se v nejvyšší soutěži udrželi. Bude to dost těžké. Hráči i diváci si zvykli na vítězství, ale v Extralize to nebude tak jednoduché a budeme rádi, když zvítězíme tolikrát, abychom se udrželi, protože na to bychom hráčský kádr mít měli."

Na čem budete stavět mužstvo. Budou v něm pouze hráči z Brna a nejbližšího okolí, nebo postavíte "směs“?
JW: + OŽ: "Momentálně máme mužstvo pouze z moravských hráčů. Hodně hráčů je přímo z Brna. Uvolnili jsme Otu Černého, který se s vedením klubu nedohodl na podmínkách nové smlouvy. Odešli hráči, které jsme měli na hostování nebo na střídavý start jako například Němčický a Ševčík. Vrací se nám pro změnu kluci, kteří byli na vojně a Tichý ze Vsetína. Zatím je nás dvacet, ale některé hráče máme zraněné a některé ještě na vojně. Určitě ale budeme ještě složení týmu doplňovat. V brance už počítáme s dvojicí Barta, Nešťák. V obraně s Beranem, Eisnerem, Světlíkem a Kántorem. V útoku nám zůstali dvě pětky, jedna vedená Konečným a druhá Suhradou. Momentálně nemáme peníze na nákup superhvězd a dohodli jsme se, že bychom ani žádného drahého hráče nechtěli. Trénují s námi už i někteří dorostenci. Uvidíme, bude to každopádně těžká sezóna, ale první dvanáctka by nám neměla utéci."

Jak bude vaše příprava pokračovat dál?
JW: "Tři týdny v červenci bude dovolená a od 23. července už jdeme na led. Máme připravených asi dvacet přípravných utkání (Nitra, Jihlava, Dubnica, Zlín, Slovan Bratislava), a potom už pojedeme na první kolo do Budějovic, kde budou zrovna výlovy rybníku, a tak doufám, že tam taky vylovíme nějaký ten bod."
OŽ: "Na ledě začínáme v Rosicích a doma naskočíme 31. července. Přípravná utkání zahajujeme 1. srpna doma s Nitrou. Potom následují v rychlém sledu přípravná utkáni, na která bych chtěl fanoušky pozvat: 4. 8. v Jihlavě, 8. 8. doma s Dubnicí, 11. 8. ve Vsetíně, 14. 8. ve Zlíně, 15. 8. v Dubnici, 18. 8. v Bratislavě, 22. 8. doma s Jihlavou, pak následuje turnaj od 23. - 25. 8. v Bánské Bystrici, 29. 8. doma se Zlínem, 30. 8. doma s Bratislavou, 1. 9. doma se Vsetínem, 5. 9. v Nitře. Všechna utkání na domácím ledě začínají v 17.00 hodin Program je náročný, ale věříme, že bude kvalitní po sportovní stránce i prospěšné pro upevnění kolektivu."

Co si myslíte o úrovni českého hokeje?
JW: "Úroveň českého hokeje můžu posuzovat pouze podle výsledku. A podle výsledku posledních dvou let jde úroveň dolu. Nejvíc mě mrzí výsledky mládežnických mužstev, osmnáctky a dvacítky."